Dni i godziny otwarcia Izby dla zwiedzających:
- wtorek 10:00-15:00,
- czwartek 10:00-15:00,
- sobota 10:00-13:00
Zarys historyczny
Pierwsze eksponaty do Izby Regionalnej zaczęto gromadzić wraz z powstaniem Towarzystwa Miłośników Kujaw (1961/1962). Zbiory zmieniały swoje miejsce na przestrzeni 55 lat wielokrotnie. Początkowo znajdowały się w Ratuszu, później w ZSM na Rynku, w latach 1970-1976 w ZSM (ul. Kościuszki), 1976-1982 w budynku Cechu Rzemiosł Różnych (ul. Kruszwicka), 1982-1989 w trzech pomieszczeniach Ratusza, 1989-2002 na parterze Urzędu Miasta, od 2002 roku Izba przez dwadzieścia cztery lata mieściła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie. Dzięki wielkiej determinacji władz TMK, władz Miasta Radziejowa, dużej życzliwości i przychylności ks. proboszcza parafii p.w. WNMP Ireneusza Mrowickiego siedzibą Izby Regionalnej i TMK stał się od 15 września 2016 roku budynek Starej Plebanii przy ul. Kruszwicka 1. Administratorem budynku jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radziejowie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 13 lutego 2017 roku. Izba Regionalna powstała i funkcjonuje dzięki wielkiemu zaangażowaniu Zarządu, członków TMK, ale także dzięki darczyńcom. Zbiory są wielotematyczne. Gromadzone są zabytki z regionu Kujaw, ze szczególnym uwzględnieniem historii i kultury Radziejowa, a także najbliższych okolic.
Izba dziś
Eksponaty są rozmieszczone w pięciu pomieszczeniach.
- Sala edukacji regionalnej z bogatym księgozbiorem ziemiańskim pochodzącym z dworów Janusza Wildego z Latkowa, Stanisława Stopczyka z Kalinowca i Józefa hrabiego Skarbka z Osięcin, a także księgozbiór regionalny. Są tu także poplenerowe obrazy przedstawiające Radziejów, rzeźby Stanisława Gulczyńskiego, stare zegary, fotografie. W sali odbywają się konkursy, prelekcje, wystawy, lekcje muzealne, zajęcia rękodzieła.
- Sala druga to Izba kujawska ze sprzętami i przedmiotami związanymi z życiem codziennym- przygotowywaniem posiłków, praniem; są tu naczynia kuchenne, kolekcja fajansu.
- Sala trzecia to Sień. Są tu sprzęty i narzędzia używane w gospodarstwie domowym i w obejściu- kierzanka, maglownica, nosidła do wody, kolekcja lamp naftowych czy żelazek.
- Sala czwarta to Alkierz. Pomieszczenie to pełni funkcję salonu. Są tu skrzynie wianne, kufry podróżne, łóżko i kołyska, tradycyjny stół krzyżak i krzesła. Jest tu tzw. ,,święty kąt”, pod sufitem wiszą pająki. Jest foto-galeria poświęcona Franciszkowi Becińskiemu i Zespołowi Kujawy.
- Sala piąta to Sala Historyczna. Są tu bogate zbiory dotyczące historii miasta i okolic, eksponaty archeologiczne, znaleziska z okresu II wojny światowej, mapy, numizmatyki, fragmenty macew. Eksponaty budzą w odwiedzających Izbę Regionalną poczucie tożsamości lokalnej, poczucie więzi z tradycją naszego regionu.