105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które doprowadziło do wyzwolenia spod panowania pruskiego Wielkopolski i okolic. Od tych wydarzeń minęło 105 lat. Rocznica zrywu po raz trzeci obchodzona jest jako święto narodowe.

Towarzystwo Miłośników Kujaw wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym Koło Radziejów przygotowało program tych obchodów w Radziejowie.

Po wciągnięciu flagi Powstania Wielkopolskiego, któremu towarzyszyła Marsylianka Wielkopolska, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze przy tablicy „W hołdzie Mieszkańcom Radziejowa i okolicy uczestnikom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” (Obelisk przy ulicy Objezdnej). Następnie udano się na cmentarz w Radziejowie, gdzie zapalono znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich.

Kolejnym punktem uroczystości była prelekcja w Izbie Regionalnej, wygłoszona przez Lilę Ciesielską- Małecką pt. „Powstańcy Wielkopolscy z Radziejowa i gmin powiatu radziejowskiego”. Po niej uczestnicy zwiedzili stałą wystawę poświęconą temu tematowi. Zapoznano się z uzupełnionym folderem ,,Powstańcy wielkopolscy z Radziejowa i gmin powiatu radziejowskiego” .

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.