Spotkanie z Piotrem Cybulskim

1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa. Działania wojenne ogarnęły niemal całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, Afrykę północną, część Bliskiego Wschodu i oceany, a także epizodycznie Amerykę Północną, a nawet Arktykę. Wśród wielu walk była Bitwa o Monte Cassino , a w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Bitwa ta uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w czasie II wojny światowej.

W dniu 17 września 2019 roku w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw o tym mówił Piotr Cybulski syn Jana uczestnika tych walk.

Jan Cybulski (1901-1976) żołnierz walk pod Monte Cassino. Otrzymał brązowy krzyż zasługi z mieczami i inne odznaczenia. Pochowany na radziejowskim cmentarzu.

Tak wspominał synowi Piotrowi :

„Gen. Anders podejmuje próbę ataku, wiedząc, że waleczność jego ludzi może spopularyzować sprawę Polski na arenie światowej. Walczyli do ostatniego, w gradzie zrzucanych bomb, pod ostrzałem niemieckiej artylerii. Przetrwali piekło ognia i śmierci zdobywając masyw Monte Cassino osiemnastego maja tysiąc dziewięćset czterdziestego trzeciego roku i zatykając na zgliszczach klasztoru polską flagę, a później również wzgórze Piedimonte.”

[WRGF id=280]

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.